האגודה הישראלית לכאב ו- MEDICAL Expo שמחים להודיע על הכינוס הישראלי ב-4 לטיפול בכאב שיתקיים ב- 1 ביוני במלון הילטון ת"א.

 הנושא של משככי כאב "זכה" לפני מספר חודשים לעדנה תקשורתית בעקבות המקרה של שירלי מרדר, שהגיעה למצב אנוש כתוצאה מנטילת תרופה לשיכוך כאב לאחר עקירת שן. הציבור הוצף במידע אמין בחלקו על הסכנות הכרוכות בנטילה כמעט שגרתית של תרופות הנחשבות כבלתי מסוכנות. בכנס נציג תמונת מצב מעודכנת של משככי הכאב הנמצאים בשימוש בישראל על יתרונותיהם, חסרונותיהם והסכנות האפשריות הטמונות בשימוש בהם.

 כאב הוא חוויה אישית ומורכבת, אשר משתנה מאדם לאדם. כאב כרוני אינו מהווה מטרד בלבד אלא מחלה בפני עצמה, אשר שכיחותה גבוהה. בהתאם לכך, חל שינוי בהתייחסות לחולה הסובל מכאב כרוני וגישות טיפול שונות, שמרניות פחות, המערבות נפש ולא רק גוף, שנחשבו בעבר כלא יעילות, זוכות להערכה מחודשת. במהלך היום נדון בנושא זה, דרך הרצאות בנושא אפשרויות הטיפול בסדציה פליאטיבית, הגורמת לירידה במצב ההכרה של החולה כדי להקל את סבלו על ידי טיפול תרופתי וטיפול באמצעות היפנוזה.

 הקשר בין גוף ונפש בא בכנס זה לידי ביטוי גם בהיבט אחר. בהפרעות קיצוניות דוגמת תסמונת מינכהאוזן, מעמידים הלוקים במחלה פני חולים על מנת למשוך תשומת לב או אהדה לעצמם. האם עלינו, כרופאים, להאמין למטופל המתלונן על כאב, גם כאשר איננו מוצאים עדויות פיזיולוגיות לכאבו? האם הדבר משפיע על הטיפול בכאבו, האמיתי או המדומה?

 אנו מקווים שכרופאים העוסקים בטיפול בכאב, על סוגיו השונים, תמצאו כנס זה מענין ומועיל לעבודתכם.

 

יו"ר הוועידה:

ד"ר סילביו בריל, מנהל היחידה לטיפול בכאב, המרכז הרפואי ת"א, יו"ר האגודה הישראלית לכאב